Campionatul Mondial de Handbal Masculin din 2019

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search

Campionatul Mondial de Handbal Masculin din 2019 este cea de a XXVI-a ediție a turneului organizat Federația Internațională de Handbal, are loc în perioada 10-27 ianuarie 2019 și este găzduit de Germania și Danemarca. Este prima ediție ca campionatului mondial care este găzduit de mai mult de o țară.[1]

La această ediție participă, pentru prima dată, o echipă unificată a Coreei.[2]

Procesul de licitare

Danemarca / Germania au prezentat o ofertă comună alături de alte oferte din Polonia și Slovacia / Ungaria. Federația Internațională de Handbal a anunțat la 28 octombrie 2013 că Danemarca / Germania urmează să organizeze Campionatul Mondial de Handbal Masculin din 2019.

Format

În această ediție s-a revenit la formatul folosit în 2011. Cele 24 de echipe au fost împărțite în patru grupe, din care primele trei echipe se califică pentru grupele principale. Celelalte trei echipe din grupa preliminară din fiecare grupă vor juca în Cupa Președinților pentru a determina locurile de la 13 la 24. În runda principală, cele 12 echipe sunt împărțite în două grupe. Punctele din grupa preliminară obținute împotriva celorlalte echipe calificate sunt transferate în grupa principală, iar cele mai bune două echipe plasate în fiecare grupă principală se vor califica în semifinale. Din semifinalele, se va folosi un sistem eliminatoriu.

Sălile

Mai jos este o listă a tuturor sălilor și a orașelor gazdă care vor fi utilizate.[3] Toate sălile au o capacitate de peste 10.000 de locuri. Finala va avea loc la Jyske Bank Boxen din Herning, Danemarca.

Copenhaga Herning Berlin
Royal Arena Jyske Bank Boxen Mercedes-Benz Arena
Capacitate: 13.700 Capacitate: 15.000 Capacitate: 14.800
RoyalArena 20170811 N8B0024 (36517811566).jpg Jyske Bank Boxen.jpg Mercedes-Benz Arena Berlin August 2015.JPG
Köln München Hamburg
Lanxess Arena Olympiahalle Barclaycard Arena
Capacitate: 19.250 Capacitate: 12.000 Capacitate: 13.300
Koelnarena inside.jpg Olympiahalle, München 2012.jpg HH-Freezers Straubing-Tigers 4.JPG

Turneele de calificare

Competiția Data Locurile disponibile Calificate
Țara gazdă 28 octombrie 2013 2  Danemarca
 Germania
Campionatul Mondial din 2019 11–29 ianuarie 2017 1  Franța
Campionatul European de Handbal Masculin din 2018 12–28 ianuarie 2018 1  Spania
Campionatul African de Handbal Masculin din 2018 17–27 ianuarie 2018 3  Angola
 Egipt
 Tunisia
Campionatul Asiatic de Handbal Masculin din 2018 18–28 ianuarie 2018 4  Bahrein
 Qatar
 Arabia Saudită
 Coreea de Sud[2]
Meciurile de baraj europene[4] 25 octombrie 2017 – 14 iunie 2018 9  Austria
 Croația
 Ungaria
 Islanda
 Macedonia
 Norvegia
 Rusia
 Serbia
 Suedia
Campionatul Pan-American de Handbal Masculin din 2018 16–24 iunie 2018 3  Argentina
 Brazilia
 Chile
Wildcard 9 mai 2018
10 octombrie 2018
2  Japonia[5]
 Coreea de Sud[2]

Echipele calificate

Țara Calificată ca Data obținerii calificării Apariții anterioare în competiție1, 2
 Danemarca Gazdă 28 octombrie 2013 22 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Germania Gazdă 28 octombrie 2013 23 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Franța campioana mondială 29 ianuarie 2017 21 (1954, 1958 ,1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Arabia Saudită Semifinalistă a Campionatul Asiatic din 2018 23 ianuarie 2018 8 (1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2013, 2015, 2017)
 Qatar Semifinalistă a Campionatul Asiatic din 2018 23 ianuarie 2018 6 (2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017)
 Coreea de Sud[2] Semifinalistă a Campionatul Asiatic din 2018 23 ianuarie 2018 11 (1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Bahrein Semifinalistă a Campionatul Asiatic din 2018 24 ianuarie 2018 2 (2011, 2017)
 Tunisia Finalistă a Campionatul African din 2018 25 ianaurie 2018 13 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Egipt Finalistă a Campionatul African din 2018 25 ianuarie 2018 14 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Angola Locul 3 la Campionatul African din 2018 27 ianuarie 2018 3 (2005, 2007, 2017)
 Spania campioana Europei 28 ianuarie 2018 19 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Japonia Wildcard 9 mai 2018 14 (1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1990, 1995, 1997, 2005, 2011, 2017)
 Rusia Barajele de calificare europene 12 iunie 2018 12 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013, 2015, 2017)
 Norvegia Barajele de calificare europene 12 iunie 2018 14 (1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1993, 1997, 1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011, 2017)
 Macedonia Barajele de calificare europene 13 iunie 2018 5 (1999, 2009, 2013, 2015, 2017)
 Ungaria Barajele de calificare europene 13 June 2018 19 (1958, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2017)
 Suedia Barajele de calificare europene 13 iunie 2018 23 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015, 2017)
 Austria Barajele de calificare europene 13 iunie 2018 5 (1938, 1958, 1993, 2011, 2015)
 Islanda Barajele de calificare europene 13 iunie 2018 19 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Croația Barajele de calificare europene 14 iunie 2018 12 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Serbia Barajele de calificare europene 14 iunie 2018 3 ( 2009, 2011, 2013)
 Brazilia Finalistă a Campionatul Pan American din 2018 23 iunie 2018 13 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Argentina Finalistă a Campionatul Pan American din 2018 23 iunie 2018 11 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
 Chile Locul 3 la Campionatul Pan American din 2018 24 iunie 2018 4 (2011, 2013, 2015, 2017)
 Coreea de Sud Wildcard3 10 octombrie 2018 0 (debut)
1 litere îngroșate indică echipa campioană pentru acel an
2 litere italice indică țara gazdă pentru acel an
3 Federațiile din Correa de Sud și Coreea de Nord au fost invitate de Federația Internațională de Handbal să prezinte o echipă unificată la această ediție.[2] Coreea de Sud, a avut 11 apariții anterioare (1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2007, 2009, 2011, 2013), fiind calificată inițial ca semifinalistă a Campionatului Asiatic din 2018.

Arbitrii

Cele 16 perechi de arbitri au fost anunțate pe 25 octombrie 2018.[6]

Tragerea la sorți

Tragerea la sorți s-a desfășurat pe 25 iunie 2018 în Copenhaga, Danemarca.[7][8]

Distribuția în urnele valorice

Distribuția în urnele valorice și procedura tragerii la sorți au fost anunțate pe 22 iunie 2018.[9]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6
 Franța
 Spania
 Suedia
 Danemarca
 Croația
 Rusia
 Norvegia
 Ungaria
 Qatar
 Germania
 Austria
 Macedonia
 Serbia
 Tunisia
 Islanda
 Argentina
 Brazilia
 Egipt
 Bahrein
 Chile
 Coreea de Sud4
 Arabia Saudită
 Angola
 Japonia
4 Înlocuită mai târziu de echipa unificată a Coreei.

Grupele preliminare

Programul provizoriu a fost confirmat pe 28 iunie 2018, iar cel final a fost anunțat pe 31 octombrie 2018.[10][11][12]

Grupa A

Loc Echipa MJ V E Î GM GP GD Pct Calificare
1  Franța 5 4 1 0 138 113 +25 9 Grupa principală
2  Germania (H) 5 3 2 0 142 110 +32 8
3  Brazilia 5 3 0 2 127 129 −2 6
4  Rusia 5 1 2 2 131 127 +4 4
5  Serbia 5 1 1 3 127 146 −19 3
6  Coreea de Sud 5 0 0 5 124 164 −40 0
Actualizat la meci(uri) jucate pe 12 ianuarie 2019. Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri în întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
10 ianuarie 2019
18:15
Coreea de Sud  19–30  Germania Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 13.500
Arbitri: Gjeding, Hansen Danemarca
Jang, Kang T. 4 (10–17) Gensheimer 7
Eliminare de două minute 1×Eliminat Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben

11 ianuarie 2019
18:00
Serbia  30–30  Rusia Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 10.468
Arbitri: Kleven, Jørum Norvegia
N. Ilić 6 (16–16) Dibirov 12
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
11 ianuarie 2019
20:30
Brazilia  22–24  Franța Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 10.529
Arbitri: Kurtagic, Wetterwik Suedia
Toledo 8 (13–16) Guigou, Mem 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

12 ianuarie 2019
15:30
Rusia  34–27  Coreea de Sud Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 10.039
Arbitri: Pavićević, Ražnatović Muntenegru
Shishkarev 7 (20–13) Kang J., Park K. 4
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
12 ianuarie 2019
18:15
Germania  34–21  Brazilia Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 13.500
Arbitri: Kleven, Jørum Norvegia
Gensheimer 10 (15–8) Toledo 5
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat
12 ianuarie 2019
20:30
Franța  32–21  Serbia Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 13.500
Arbitri: Gjeding, Hansen Danemarca
Fabregas, Remili 5 (15–12) Radivojević 6
Eliminare de două minute Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

14 ianuarie 2019
15:30
Serbia  22–24  Brazilia Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 10.211
Arbitri: Gjeding, Hansen Danemarca
Marsenić, Radivojević 5 (11–14) Toledo 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
14 ianuarie 2019
18:00
Rusia  22–22  Germania Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 13.500
Arbitri: Kurtagic, Wetterwik Suedia
Dibirov 8 (10–12) Gensheimer 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
14 ianuarie 2019
20:30
Franța  34–23  Coreea de Sud Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 10.331
Arbitri: Pavićević, Ražnatović Muntenegru
Remili 7 (17–16) Kang T. 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

15 ianuarie 2019
15:30
Rusia  23–25  Brazilia Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 9.011
Arbitri: Pavićević, Ražnatović Muntenegru
Dibirov, Zhitnikov 6 (10–15) Borges 7
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
15 ianuarie 2019
18:00
Coreea de Sud  29–31  Serbia Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 11.953
Arbitri: Kurtagic, Wetterwik Suedia
Kang J. 12 (16–14) Vorkapić 7
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat
15 ianuarie 2019
20:30
Germania  25–25  Franța Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 13.500
Arbitri: Gjeding, Hansen Danemarca
Gensheimer, Strobel, Wiede 4 (12–10) Mahé 9
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute

17 ianuarie 2019
15:30
Brazilia  35–26  Coreea de Sud Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 8.933
Arbitri: Jørum, Kleven Norvegia
Borges 6 (18–10) Kang J. 5
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
17 ianuarie 2019
18:00
Germania  31–23  Serbia Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 13.500
Arbitri: Pavićević, Ražnatović Muntenegru
Musche 5 (16–12) N. Ilić 6
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronică Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
17 ianuarie 2019
20:30
Franța  23–22  Rusia Mercedes-Benz Arena, Berlin
Asistență: 11.287
Arbitri: Horáček, Novotný Cehia
Richardson 4 (12–12) Shkurinskiy 4
 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben

Grupa B

Loc Echipa MJ V E Î GM GP GD Pct Calificare
1  Croația 5 5 0 0 152 115 +37 10 Grupa principală
2  Spania 5 4 0 1 142 114 +28 8
3  Islanda 5 3 0 2 137 124 +13 6
4  Macedonia 5 2 0 3 131 139 −8 4
5  Bahrein 5 1 0 4 107 151 −44 2
6  Japonia 5 0 0 5 121 147 −26 0
Actualizat la meci(uri) jucate pe 11 ianuarie 2019. Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri în întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
11 ianuarie 2019
15:30
Japonia  29–38  Macedonia Olympiahalle, München
Asistență: 7.500
Arbitri: Horáček, Novotný Cehia
Watanabe 5 (13–18) K. Lazarov 8
Eliminare de două minute Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
11 ianuarie 2019
18:00
Islanda  27–31  Croația Olympiahalle, München
Asistență: 12.000
Arbitri: Boualloucha, Khenissi Tunisia
Pálmarsson 7 (14–16) Stepančić 8
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
11 ianuarie 2019
20:30
Bahrein  23–33  Spania Olympiahalle, München
Asistență: 9.800
Arbitri: Grillo, Lenci Argentina
Al-Sayyad, Habib 7 (11–16) Solé 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

13 ianuarie 2019
14:00
Macedonia  28–23  Bahrein Olympiahalle, München
Asistență: 8.500
Arbitri: Boualloucha, Khenissi Tunisia
K. Lazarov 8 (12–8) Al-Sayyad 6
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
13 ianuarie 2019
16:30
Croația  35–27  Japonia Olympiahalle, München
Asistență: 12.000
Arbitri: Brunner, Salah Elveția
Horvat 8 (18–13) Tokuda 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
13 ianuarie 2019
19:00
Spania  32–25  Islanda Olympiahalle, München
Asistență: 12.000
Arbitri: Horáček, Novotný Cehia
Solé 5 (19–14) Guðmundsson 6
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

14 ianuarie 2019
15:30
Islanda  36–18  Bahrein Olympiahalle, München
Asistență: 6.000
Arbitri: Brunner, Salah Elveția
Gunnarsson 8 (16–10) Merza 5
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 2×Eliminat
14 ianuarie 2019
18:00
Croația  31–22  Macedonia Olympiahalle, München
Asistență: 9.800
Arbitri: Horáček, Novotný Cehia
Duvnjak 6 (16–11) Manaskov 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
14 ianuarie 2019
20:30
Spania  26–22  Japonia Olympiahalle, München
Asistență: 7.300
Arbitri: Grillo, Lenci Argentina
Solé 8 (10–11) Tokuda 7
Eliminare de două minute Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

16 ianuarie 2019
15:30
Japonia  21–25  Islanda Olympiahalle, München
Asistență: 6.000
Arbitri: Boualloucha, Khenissi Tunisia
Agarie 4 (12–13) Sigurmannsson 5
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
16 ianuarie 2019
18:00
Croația  32–20  Bahrein Olympiahalle, München
Asistență: 8.600
Arbitri: Grillo, Lenci Argentina
Štrlek 11 (19–9) Jalal 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
16 ianuarie 2019
20:30
Macedonia  21–32  Spania Olympiahalle, München
Asistență: 9,600
Arbitri: Brunner, Salah Elveția
Peševski 6 (12–13) Gómez 6
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben

17 ianuarie 2019
15:30
Bahrein  23–22  Japonia Olympiahalle, München
Asistență: 5.200
Arbitri: Brunner, Salah Elveția
Basham 6 (10–9) Motoki 9
Eliminare de două minute Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
17 ianuarie 2019
18:00
Macedonia  22–24  Islanda Olympiahalle, München
Asistență: 10.100
Arbitri: Kurtagic, Wetterwik Suedia
K. Lazarov, Manaskov 5 (13–11) Gunnarsson 10
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
17 ianuarie 2019
20:30
Spania  19–23  Croația Olympiahalle, München
Asistență: 12.000
Arbitri: Gjeding, Hansen Danemarca
Solé 5 (10–13) Horvat 8
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

Grupa C

Loc Echipa MJ V E Î GM GP GD Pct Calificare
1  Danemarca (H) 5 5 0 0 167 103 +64 10 Grupa principală
2  Norvegia 5 4 0 1 175 119 +56 8
3  Tunisia 5 3 0 2 138 147 −9 6
4  Chile 5 2 0 3 130 167 −37 4
5  Austria 5 1 0 4 121 148 −27 2
6  Arabia Saudită 5 0 0 5 112 159 −47 0
Actualizat la meci(uri) jucate pe 12 ianuarie 2019. Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri în întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
10 ianuarie 2019
20:15
Chile  16–39  Danemarca Royal Arena, Copenhagen
Asistență: 12.500
Arbitri: Santos, Fonseca Portugalia
Salinas 4 (4–22) Mortensen 8
Eliminare de două minute Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

11 ianuarie 2019
18:00
Arabia Saudită  22–29  Austria Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 6.500
Arbitri: Schulze, Tönnies Germania
Ma.Al-Salem 7 (9–15) Bilyk 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
11 ianuarie 2019
20:30
Tunisia  24–34  Norvegia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 6.500
Arbitri: Gubica, Milošević Croația
Jaballah 5 (13–18) Jøndal 9
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben

12 ianuarie 2019
15:00
Austria  24–32  Chile Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 5.900
Arbitri: Gasmi, Gasmi Franța
Weber 6 (15–14) Er. Feuchtmann 9
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
12 ianuarie 2019
17:30
Norvegia  40–21  Arabia Saudită Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 12.002
Arbitri: Schulze, Tönnies Germania
Rød 9 (20–10) Ma.Al-Salem 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
12 ianuarie 2019
20:15
Danemarca  36–22  Tunisia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 15.000
Arbitri: Lah, Sok Slovenia
M. Hansen, Schmidt 7 (19–10) Chouiref 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

14 ianuarie 2019
15:00
Tunisia  36–30  Chile Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 3.247
Arbitri: Gubica, Milošević
(18–15)
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
14 ianuarie 2019
17:30
Norvegia  34–24  Austria Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 8.716
Arbitri: Lah, Sok Slovenia
Sagosen 8 (16–13) Božović 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
14 ianuarie 2019
20:15
Danemarca  34–22  Arabia Saudită Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 12.157
Arbitri: Gasmi, Gasmi Franța
M. Jacobsen 7 (17–11) Mo. Al-Salem 4
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben 1×Eliminat

15 ianuarie 2019
16:15
Arabia Saudită  20–24  Tunisia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 4.571
Arbitri: Lah, Sok Slovenia
Al-Abdulali 5 (8–12) Boughanmi, Sanaï 7
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben 1×Eliminat
15 ianuarie 2019
18:30
Norvegia  41–20  Chile Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 11,247
Arbitri: Gasmi, Gasmi Franța
Blonz 8 (21–12) Salinas 9
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
15 ianuarie 2019
20:45
Austria  17–28  Danemarca Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 14,607
Arbitri: Schulze, Tönnies Germania
trei jucători 3 (8–11) M. Jacobsen, Schmidt 6
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică  2×Cartonaș galben

17 ianuarie 2019
15:00
Chile  32–27  Arabia Saudită Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 3.526
Arbitri: Gubica, Milošević Croația
Er. Feuchtmann 11 (21–13) Mo. Al-Salem 8
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben 2×Eliminat
17 ianuarie 2019
17:30
Austria  27–32  Tunisia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 11.834
Arbitri: Santos, Fonseca Portugalia
Weber 9 (14–18) Boughanmi 9
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
17 ianuarie 2019
20:15
Danemarca  30–26  Norvegia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 15.001
Arbitri: Nachevski, Nikolov Republica Macedonia
M. Hansen 14 (17–14) Johannessen 5
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

Grupa D

Loc Echipa MJ V E Î GM GP GD Pct Calificare
1  Suedia 5 5 0 0 151 111 +40 10 Grupa principală
2  Ungaria 5 2 2 1 151 138 +13 6
3  Egipt 5 2 1 2 132 133 −1 5
4  Qatar 5 2 0 3 125 127 −2 4
5  Argentina 5 1 1 3 119 130 −11 3
6  Angola 5 1 0 4 121 160 −39 2
Actualizat la meci(uri) jucate pe 11 ianuarie 2019. Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri în întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
11 ianuarie 2019
15:30
Angola  24–23  Qatar Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 1.870
Arbitri: Santos, Fonseca Portugalia
Hebo 7 (12–8) Berrached 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
11 ianuarie 2019
18:00
Argentina  25–25  Ungaria Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 4.272
Arbitri: López, Ramírez Spania
Simonet 6 (10–13) Balogh 11
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
11 January 2019
20:30
Egipt  24–27  Suedia Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 6.448
Arbitri: Nachevski, Nikolov Republica Macedonia
El-Ahmar, Shebib 5 (11–13) Gottfridsson, Nilsson 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

13 ianuarie 2019
15:30
Qatar  28–23  Egipt Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 3.077
Arbitri: López, Ramírez Spania
Benali 9 (15–12) El-Ahmar 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
13 ianuarie 2019
18:00
Ungaria  34–24  Angola Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 4.891
Arbitri: Kolahdouzan, Mousaviannazhad Iran
Bóka 5 (18–8) Ferreira 5
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronică Eliminare de două minute
13 ianuarie 2019
20:30
Suedia  31–16  Argentina Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 6.492
Arbitri: Santos, Fonseca Portugalia
Zachrisson 6 (15–10) Fernández 6
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

14 ianuarie 2019
15:30
Ungaria  32–26  Qatar Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 1.694
Arbitri: Nachevski, Nikolov Republica Macedonia
Lékai 5 (16–11) Marzo, Sinen 5
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben 1×Eliminat
14 ianuarie 2019
18:00
Argentina  20–22  Egipt Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 2.607
Arbitri: Kolahdouzan, Mousaviannazhad Iran
Fernández 5 (9–8) Sanad 7
Eliminare de două minute 4×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat
14 ianuarie 2019
20:30
Suedia  37–19  Angola Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 3.731
Arbitri: López, Ramírez Spania
Ekberg, Zachrisson 5 (19–14) Hebo 5
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat

16 ianuarie 2019
15:30
Angola  26–33  Argentina Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 1.709
Arbitri: Nachevski, Nikolov Republica Macedonia
Ferreira 7 (12–17) Simonet 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
16 ianuarie 2019
18:00
Ungaria  30–30  Egipt Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 3.929
Arbitri: Fonseca, Santos Portugalia
Lékai 6 (14–14) Zeinelbaedin 7
Eliminare de două minute Cronică Eliminare de două minute
16 ianuarie 2019
20:30
Qatar  22–23  Suedia Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 6.079
Arbitri: Schulze, Tönnies Germania
Benali 8 (11–10) Nilsson, Zachrisson 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat

17 ianuarie 2019
15:30
Egipt  33–28  Angola Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 2.247
Arbitri: Kolahdouzan, Mousaviannazhad Iran
El-Deraa 8 (19–12) Sibo 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben 1×Eliminat
17 ianuarie 2019
18:00
Qatar  26–25  Argentina Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 4.448
Arbitri: Lah, Sok Slovenia
Marzo 8 (16–13) Baronetto, Simonet 4
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
17 ianuarie 2019
20:30
Suedia  33–30  Ungaria Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 7.803
Arbitri: López, Ramírez Spania
Nilsson 7 (16–15) Lékai 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

Cupa președintelui

Meciurile pentru locurile 21–24

 
Semifinale pentru locurile 21–24Locul 21
 
      
 
19 ianuarie
 
 
 Coreea de Sud27
 
20 ianuarie
 
 Japonia25
 
 Coreea de Sud26
 
19 ianuarie
 
 Arabia Saudită27
 
 Arabia Saudită34
 
 
 Angola29
 
Locul 23
 
 
20 ianuarie
 
 
 Japonia29
 
 
 Angola32

Meciurile pentru locurile 21–24

19 ianuarie 2019
13:00
Coreea de Sud  27–25  Japonia Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 4.446
Arbitri: Gubica, Milošević Croația
Kang J. 7 (12–14) Doi 10
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

19 ianuarie 2019
15:30
Arabia Saudită  34–29  Angola Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 6.233
Arbitri: Grillo, Lenci Argentina
A. Al-Abbas 9 (20–14) Ferreira 8
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute

Meciul pentru locul 23

20 ianuarie 2019
13:00
Japonia  29–32  Angola Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 2.952
Arbitri: Gasmi, Gasmi Franța
Doi, Watanabe 5 (14–15) Sibo 8
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

Meciul pentru locul 21

20 ianuarie 2019
15:30
Coreea de Sud  26–27  Arabia Saudită Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 3.523
Arbitri: Kolahdouzan, Mousaviannazhad Iran
Kang J. 4 (14–13) Mo. Al-Salem 7
Eliminare de două minute Cronică Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

Meciurile pentru locurile 17–20

 
Semifinale pentru locurile 17–20Locul 17
 
      
 
19 ianuarie
 
 
 Serbia32
 
20 ianuarie
 
 Bahrein27
 
 Serbia
 
19 ianuarie
 
 Argentina
 
 Austria22
 
 
 Argentina24
 
Locul 19
 
 
 
 
 
20 ianuarie Bahrein
 
 
  Austria

Semifinale pentru locurile 17–20

19 ianuarie 2019
18:00
Serbia  32–27  Bahrein Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 7.225
Arbitri: Gasmi, Gasmi Franța
V. Ilić 9 (15–17) Al-Sayyad 9
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 2×Eliminat

19 ianuarie 2019
20:30
Austria  22–24  Argentina Royal Arena, Copenhaga
Asistență: 1.013
Arbitri: Boualloucha, Khenissi Tunisia
Frimmel 8 (12–12) Fernández 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

Meciul pentru locul 19

20 ianuarie 2019
18:00
Bahrein  v {hb-rt {{{stadium}}}

|report=Cronică |goals1= |goals2= |HT= |twomin1= |yellow1= |red1= |twomin2= |yellow2= |red2= |stadium=Royal Arena, Copenhaga |attendance= |referee= |refnat= }}

Meciul pentru locul 17

20 ianuarie 2019
20:30
Serbia  v  Argentina Royal Arena, Copenhaga
Cronică

Meciurile pentru locurile 13–16

 
Semifinale pentru locurile 13–16Locul 13
 
      
 
19 ianuarie
 
 
 Rusia30
 
20 ianuarie
 
 Macedonia28
 
 Rusia28
 
19 ianuarie
 
 Qatar34
 
 Chile27
 
 
 Qatar37
 
Locul 15
 
 
20 ianuarie
 
 
 Macedonia32
 
 
 Chile30

Meciurile pentru locurile 13–16

19 ianuarie 2019
13:00
Rusia  30–28  Macedonia Lanxess Arena, Köln
Asistență: 10.949
Arbitri: Gjeding, Hansen Danemarca
Zhitnikov 8 (17–14) K. Lazarov 9
Eliminare de două minute Cronică

19 ianuarie 2019
15:30
Chile  27–37  Qatar Lanxess Arena, Köln
Asistență: 13.267
Arbitri: Pavićević, Ražnatović Muntenegru
Er. Feuchtmann 7 (11–21) Benali 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben

Meciul pentru locul 15

20 ianuarie 2019
13:00
Macedonia  32–30  Chile Lanxess Arena, Köln
Asistență: 9.473
Arbitri: Brunner, Ražnatović
K. Lazarov 9 (16–16) Er. Feuchtmann 9
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

Meciul pentru locul 13

20 ianuarie 2019
15:30
Rusia  28–34  Qatar Lanxess Arena, Köln
Asistență: 12.781
Arbitri: Salah, Pavićević
Kovalyov 9 (14–17) Benali, Marzo 8
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben 1×Eliminat

Grupele principale

Se iau în considerare punctele obținute împotriva echipelor calificate în această rundă.

Grupa I

Loc Echipa MJ V E Î GM GP GD Pct Calificare
1  Germania (H) 3 2 1 0 83 65 +18 5 Semifinale
2  Franța 3 2 1 0 82 77 +5 5
3  Croația 2 2 0 0 54 46 +8 4 meciul pentru locul 5
4  Spania 3 1 0 2 81 81 0 2 meciul pentru locul 7
5  Brazilia 2 0 0 2 43 58 −15 0
6  Islanda 3 0 0 3 71 87 −16 0
Primele meci(uri) se vor juca pe 19 ianuarie 2019. Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri în întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
19 ianuarie 2019
18:00
Franța  33–30  Spania Lanxess Arena, Köln
Asistență: 18.121
Arbitri: Jørum, Kleven Norvegia
Fabregas, Mem 6 (17–15) Solé 11
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
19 ianuarie 2019
20:30
Germania  24–19  Islanda Lanxess Arena, Köln
Asistență: 19.250
Arbitri: Horáček, Novotný Cehia
Fäth 6 (14–10) Gunnarsson 6
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben

20 ianuarie 2019
18:00
Brazilia  v  Croația Lanxess Arena, Köln
Cronică
20 ianuarie 2019
20:30
Islanda  v  Franța Lanxess Arena, Köln
Cronică

21 ianuarie 2019
18:00
Spania  v  Brazilia Lanxess Arena, Köln
Cronică
21 ianuarie 2019
20:30
Croația  v  Germania Lanxess Arena, Köln
Cronică

23 ianuarie 2019
15:30
Brazilia  v  Islanda Lanxess Arena, Köln
Cronică
23 ianuarie 2019
18:00
Franța  v  Croația Lanxess Arena, Köln
Cronică
23 ianuarie 2019
20:30
Germania  v  Spania Lanxess Arena, Köln
Cronică

Grupa a II-a

Loc Echipa MJ V E Î GM GP GD Pct Calificare
1  Danemarca (H) 3 3 0 0 91 70 +21 6 Semifinale
2  Suedia 3 3 0 0 95 77 +18 6
3  Norvegia 2 1 0 1 60 54 +6 2
4  Egipt 2 0 1 1 54 57 −3 1
5  Ungaria 3 0 1 2 82 88 −6 1
6  Tunisia 3 0 0 3 69 105 −36 0
Primele meci(uri) se vor juca pe 19 ianuarie 2019. Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri în întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
19 ianuarie 2019
18:00
Tunisia  23–35  Suedia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 14.153
Arbitri: Nachevski, Nikolov Republica Macedonia
Sanaï 6 (14–19) Ekberg, A. Nilsson 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
19 ianuarie 2019
20:30
Danemarca  25–22  Ungaria Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 15.001
Arbitri: Schulze, Tönnies Germania
M. Hansen 7 (15–10) Szita 5
Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben Cronică Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

20 ianuarie 2019
18:00
Ungaria  v  Tunisia Jyske Bank Boxen, Herning
Cronică
20 ianuarie 2019
20:30
Norvegia  v  Egipt Jyske Bank Boxen, Herning
Cronică

21 ianuarie 2019
18:00
Suedia  v  Norvegia Jyske Bank Boxen, Herning
Cronică
21 ianuarie 2019
20:30
Egipt  v  Danemarca Jyske Bank Boxen, Herning
Cronică

23 ianuarie 2019
15:30
Tunisia  v  Egipt Jyske Bank Boxen, Herning
Cronică
23 ianuarie 2019
18:00
Norvegia  v  Ungaria Jyske Bank Boxen, Herning
Cronică
23 ianuarie 2019
20:30
Danemarca  v  Suedia Jyske Bank Boxen, Herning
Cronică

Clasamentul final

Echipele de pe locurile 9–12 se vor calsifica după cum urmează: 1) Numărul de puncte obținute cu echipele clasate pe locul 1-4 în grupele preliminare din grupele lor, 2) Diferența de goluri față de echipele clasate pe locul 1-4 în grupele preliminare din grupele lor, 3) Un număr mai mare de goluri în jocurile lor din grupele preliminare.

Loc Echipa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13  Qatar
14  Rusia
15  Macedonia
16  Chile
17
18
19
20
21  Arabia Saudită
22  Coreea de Sud
23  Angola
24  Japonia
Calificată pentru Jocurile Olimpice din 2020
Calificată pentru Turneul olimpic de calificare


Note

Legături externe